top of page

#KaranténKonyha - egyszerű ebédötlet az otthon töltött napokra

  • gasztronautak2020
  • Nov 24, 2020
  • 2 min read

Most, hogy ismét sokan otthon töltjük időnk legnagyobb részét, több időnk juthat a sütés-főzésre, ami nagyszerű kikapcsolódási lehetőséget jelent a monoton napokon. Második receptes posztunkban egy burgonyás lángost hoztunk el, így nem kell a Balatonig mennünk azért, hogy lángost együnk.

Mennyiség:

4-6 főre Sütési idő: kb. 30 perc Elkészítési idő: kb. 2 óra

Hozzávalók:

500 g finomliszt

150 g burgonya

25 g friss élesztő

250 ml ivóvíz

10 g kristálycukor

10-15 g konyhasó

A formázáshoz, kenéshez: 50-100 ml napraforgóolaj A lángos sütéséhez: 800-1000 ml napraforgóolaj

  1. A burgonyát majd alaposan megtisztítjuk, megmossuk, ezután annyi hideg vízben, amennyi éppen ellepi, lefedve feltesszük főni és a héjában puhára főzzük. A megfőtt burgonya héját még forrón eltávolítjuk, majd egy burgonyanyomóval összetörjük. Amíg a burgonyapép elkészül, addig a recept egyéb hozzávalóit kimérjük, előkészítjük.

  2. Egy kisebb edénybe 100 ml langyos vizet öntünk. A friss élesztőt belemorzsoljuk, hozzáadjuk a cukrot és 2-3 evőkanál lisztet, majd az egészet simára, csomómentesre keverjük. A keveréket meleg helyre tesszük, és az élesztőt felfuttatjuk (körülbelül 10-15 perc). A maradék 150 ml langyos vízben feloldjuk a sót.

  3. A lisztet egy nagyobb keverőtálba vagy a gyúródeszkára szitáljuk. Hozzáadjuk a langyosra hűlt burgonyapépet és elmorzsoljuk a liszttel. A lisztes keverék közepébe egy mélyedést készítünk. A mélyedésbe beleöntjük a felfuttatott élesztőt és a langyos sós vizet, majd a lisztes keveréket folyamatosan összedolgozzuk a folyékony hozzávalókkal. Gyúrás közben esetleg adhatunk még hozzá kevés vizet vagy lisztet, ha túlságosan száraznak vagy lágynak éreznénk a tésztát.

  4. Az összeállított tésztát körülbelül 5-10 perc alatt simára, ruganyosra gyúrjuk. Ezután a kissé ragadós, lágy tésztát gömb alakúra formázzuk, majd egy nagyméretű, napraforgóolajjal vékonyan kikent keverőtálba tesszük. A tésztagombóc felületét étolajjal vékonyan bekenjük, majd lazán lefedjük és meleg helyen legalább 1 órát kelesztjük, pihentetjük. Ideális hőmérsékleten (körülbelül 35-40 °C) általában 30-40 perc kelesztés is elegendő, míg alacsonyabb hőmérsékleten akár 3-4 óra kelesztésre is szükség lehet.

  5. A kellően megkelt tésztából olajos kézzel nagyjából zsemlényi méretű darabokat szaggatunk, majd a tésztadarabokat cipóformájúra alakítjuk. A kis cipókat napraforgóolajjal lekent tálcára vagy tepsibe rakjuk. Lazán letakarjuk egy tiszta konyharuhával vagy műanyag fóliával és körülbelül 15-20 percig szobahőmérsékleten kelesztjük.

  6. Egy nagyobb serpenyőben 800-1000 ml napraforgóolajat felhevítünk (körülbelül 170-180 °C hőmérsékletűre). Olajos kézzel, a kissé megkelt tésztacipókat kör alakúra megnyújtjuk, a vékonyan olajjal lekent műanyag tálcán vagy fém felületen, majd a szélénél fogva többször is körbeforgatjuk és hagyjuk, hogy a tészta a saját súlyától megnyúljon, elvékonyodjon, körülbelül 3-5 mm vastagságúra. A tésztakorongok közepét nyújtsuk kicsit vékonyabbra, míg a széleik mentén hagyjunk egy kissé vastagabb peremet. A kellően kinyújtott tésztát a forró olajba tesszük és mindkét oldalát, pár perc alatt, szép aranybarnára sütjük. A megsült burgonyás lángosokat egy rácsra vagy nagyobb szűrőbe, esetleg papírtörlőre tesszük, hogy a felesleges olaj lecsepegjen. Ízlés szerint tehetünk rá fokhagymát, sót, tejfölt, sajtot, de a kísérletező kedvűbbek szinte bármivel megbolondíthatják ezt a tradicionális ételt.

Jó étvágyat kívánunk a finom lángosokhoz, reméljük egy kicsit vissza tudtuk hozni a nyár hangulatát ezeken a hűvös őszi napokon!


Bence

Commentaires


Post: Blog2_Post
  • Facebook
  • Instagram

©2020 by Gasztronauták. Proudly created with Wix.com

bottom of page